703 Obserwatorzy
102 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

Gambit turecki

Gambit turecki - Akunin Boris

Druga powieść oscylująca wokół postaci Erasta Fandorina. Trzecia, którą miałam okazję przeczytać. Tak się złożyło, że moja przygoda z Akuninem rozpoczęła się od książki Świat jest teatrem, która zdobyła moją sympatię i zachęciła do zapoznania się z resztą serii. Pierwsza część serii, Azazel, również przypadła mi do gustu.

 

A co z częścią numer 2? Troszkę się zawiodłam. Tak jak już wspomniałam, akcja jedynie ‘oscyluje’ wokół postaci Fandorina i niestety to nie on stanowi nasz punkt odniesienia. Śledzimy losy wyemancypowanej Warwary, która niestety nie wzbudziła we mnie takiej sympatii jak Erast. Poza tym akcja skoncentrowana jest głównie wokół pola bitwy, co dla mnie było nieco nużące.

 

Mam nadzieję, ze to tylko ‘syndrom drugiej książki’ i dalej będzie już tylko lepiej.

 

Komu polecam?

Myślę, że każdy może sięgnąć po tę pozycję. Nie jest ona skomplikowana, nie wymaga zbyt dużych nakładów energii. Brak znajomości pierwszego tomu również nie stanowi żadnej przeszkody w lekturze. Może wam się bardziej spodoba.