711 Obserwatorzy
101 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

Czytelniku, w ten weekend udaj się do Warszawy!

 

Najbliższy weekend zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie dla fanów literatury. W Warszawie odbędzie się druga edycja Big Book Festival oraz trzecie spotkanie z okazji Imienin Jana Kochanowskiego.

 

Big Book Festival to prawdziwe święto dla wszystkich fanów dobrej książki. Spotkania z autorami, dyskusje, kiermasze książek, spacery, projekcje, zajęcia dla najmłodszych – na brak atrakcji raczej nikt nie będzie narzekał. W tym roku w centrum uwagi znajdzie się Jarosław Iwaszkiewicz, prozaik i poeta, twórca niebanalny, wciąż intrygujący kolejne pokolenia czytelników. To właśnie jemu zostaną poświęcone najważniejsze wydarzenia tegorocznej edycji – sobotni maraton literacki „Iwaszkiewicza sprawy osobiste”, w ramach którego dzieła autora odczytają m.in. Andrzej Wajda, Krystyna Czubówna, Tymon Tymański, czy Janusz Palikot, oraz niedzielny Literacki retro-piknik w Stawisku.

 

Dużo wydarzeń będzie również nawiązywać do obchodzonej w tym roku 25 rocznicy wolnych wyborów. Pojawi się oczywiście dużo znanych autorów. Sylwia Chutnik z Andrzejem Muszyńskim będą opowiadać o mieście i wsi, natomiast Barbara Włodarczyk, Jacek Hugo-Bader i Wojciech Jagielski opowiedzą o pracy reportera. Gavin Extence oraz Ignacy Karpowicz skupią się na problemie powieści idealnej, Małgorzata Rejmer i Ziemowit Szczerek podzielą się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi transformacji. To zaledwie niewielki wycinek z mnogości atrakcji, które czekają na czytelników.

 

Z programem festiwalu można zapoznać się w tym miejscu.

 

 

W sobotę w Ogrodzie Krasińskich będzie można świętować imieniny Jana Kochanowskiego. W ramach spotkania przewidziano rozmowy, debaty, improwizacje teatralne, slam a nawet mecz poetycki. W tym roku głównym gościem solenizanta będzie Tadeusz Boy-Żeleński, którego eseje, choć napisane niemal wiek temu, pozostają wciąż zaskakująco aktualne.

 

Małgorzata Szpakowska, Józef Hen i Wiesław Uchański wezmą udział w dyskusji „Boyowe obyczaje i literatura”, a wybitni reporterzy, Katarzyna Surmiak-DomańskaWojciech Tochman oraz Mariusz Szczygieł odniosą się do zbioru felietonów Reflektorem w mrok.

 

Nieco zaskakującym wydarzeniem będzie z pewnością Mecz poetycki na utwory Boya-Żeleńskiego, w trakcie którego gwiazdy zamiast ganiać za piłką, będą walczyć cytatami z utworów i przekładów pisarza.

 

Program wraz z mapką można znaleźć tutaj.