706 Obserwatorzy
101 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

Gwarancje kultury 2014 - nominacje

 

Już za dwa tygodnie, 11 kwietnia 2014 r., poznamy laureatów tegorocznej edycji Gwarancji Kultury, prestiżowych nagród TVP Kultura. Tym razem wyróżnieni zostaną twórcy kultury w dziewięciu kategoriach: literatura, teatr, film, muzyka poważna, jazz, rock i inne, sztuki wizualne, menedżer kultury, kultura w sieci oraz oczywiście literatura. W tej ostatniej kategorii nominowane zostały następujące osoby:

 

Magdalena Grzebałkowska – za ciekawe studium rodziny w książce „Beksińscy. Portret podwójny". Za opis trudnych relacji ojca i syna, których życie i śmierć obrosły legendą. Za wydobycie niezwykłych barw z szarości Peerelu. Za reporterską rzetelność i wrażliwość.

 

 

Ignacy Karpowicz – za powieść „Ości”, za celne uchwycenie nowych konstelacji społecznych i zmian, jakie zachodzą w polskiej rodzinie. Za inteligentną ironię. Za pokazanie, że ciągle pod pozorem tolerancji tkwią w nas uprzedzenia i obawy przed odmiennością.

 

Małgorzata Rejmer – za „Bukareszt. Kurz i krew”, zbiór reportaży z miasta pełnego śladów dawnej świetności i upadku. Za przejmujące historie mieszkańców Bukaresztu, zawieszonych pomiędzy spuścizną komunistycznej dyktatury Ceausescu a światem Zachodu. Za język reportażu najwyższej próby.

 

Warto również wspomnieć, że w kategorii „Menadżer kultury” nominowana została Monika Sznajderman, szefowa wydawnictwa „Czarne” (za osiemnaście lat konsekwentnej i tytanicznej pracy wydawniczej, za odkrycie dla polskich czytelników nowych autorów, rejonów i tematów. Za wierność przekonaniu, że literatura polska reportażem stoi.)

 

Pełną listę nominowanych można znaleźć na stronie Gwarancji kultury.

 

Transmisję z gali rozdania nagród będzie można obejrzeć na antenie TVP Kultura 11.04.2014 o godzinie 20:00.

Źródło materiału: http://www.tvp.pl/kultura/wydarzenia/gwarancje-kultury/nominowani-2014