714 Obserwatorzy
100 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

MSA 2014 - dzień osiemnasty

Po raz pierwszy w trakcie tegorocznej odsłony Miesiąca Spotkań Autorskich spotkamy się nie z dwoma a tylko z jednym autorem, czeskim poetą Karelem Škrabalem. Niestety, wizyta szkockiego poety i powieściopisarza Matthewa Fitta została odwołana, miejmy nadzieję, że to pierwszy i ostatni taki przypadek w tym roku.

 

 

Karel Škrabal

 

Urodzony w 1969 roku w Jihlavie. Ukończył technikum mechaniczne, nie dokończył studiów technicznych i socjologii na Uniwersytecie Masaryka w Brnie. Od 1992 roku pracuje jako dziennikarz (Český deník, Lidové noviny, TV Nova, obecnie Mf Dnes). Członek grupy literackiej Vítrholc. Autor tomów poetyckich Podpalcie Pragę (Zapalte Prahu, 1998), Bita śmietana (Šlehačka, 2000), Druga wersja prawdy (Druhá verze pravdy, 2003) i Strachajło (Strašpytel, 2007). „Śmiem twierdzić, że Karel Škrabal jest najwyższej miary poetą    oryginalnie metafizycznym, o ile rozumiemy przez to wgląd pod powłokę codzienności i zautomatyzowanego postrzegania”, napisał o nim Jan Nejedlý.

 

 

Spotkanie odbędą się we wrocławskiej Medatece we wtorek (22.07) o godzinie 19:00.

 

Internetowa transmisja (na żywo) spotkań dostępna jest na tej stronie.

 

Materiały fotograficzne oraz noty biograficzne pochodzą ze strony festiwalu.