711 Obserwatorzy
101 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

Tajemnice Windsorów

 

Marek Rybarczyk

Marginesy, 2013

 

Sprawowanie władzy nie zawsze musi być przyjemne. Owszem, posiada się wówczas dodatkowe przywileje, można pozwolić sobie na pewien luks i napawać się poczuciem wyższości, jednak cena jaką przychodzi zapłacić za bycie w centrum uwagi nieraz okazuje się zbyt wysoka. Cały naród patrzy danej osobie na ręce i rozlicza każdy jej krok i to niekoniecznie jedynie pod względem podejmowanych decyzji politycznych. To, co nas najbardziej interesuje, to pikantne ciekawostki z życia osobistego. Zwłaszcza, jeśli dana osoba jest członkiem rodziny królewskiej z dziedziczną tendencją do wywoływania skandali.

 

Choć wiele z europejskich państw wciąż zachowało (nawet jeśli tylko szczątkowo) monarchię, to jednak żadna rodzina królewska nie cieszy się takim zainteresowaniem, jak rodzina Windsorów. Dlaczego? Powodów jest kilka. Po pierwsze, jest to monarchia z prawdziwymi tradycjami. Korzenie królowej Elżbiety II sięgają aż do Wilhelma Zdobywcy, który jest jej dwudziestym drugim pradziadkiem. I choć rodzina zmieniała kilkakrotnie swoje "nazwisko" i zachodziły w niej różne przetasowania, to jednak już od wielu wieków na tronie brytyjskim zasiadają spokrewnieni ze sobą ludzie. Jednak to nie stałość monarchii, ale skłonność jej przedstawicieli do angażowania się w podejrzane układy, czy ich ekstrawaganckie upodobania jest tym, co naprawdę przyciąga wzrok wszystkich w kierunku Wysp . Lektura życiorysu każdego władcy Anglii, czy Wielkiej Brytanii obfituje w pikantne smaczki.

 

Nic więc dziwnego, że półki w brytyjskich księgarniach uginają się pod całą serią biografii (niekoniecznie naukowych) postaci władających ich krajem. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszą się książki dotyczące królowej Elżbiety II i jej najbliższych krewnych. Fascynacja Windsorami rozprzestrzeniła się niemal na całym świecie, nie omijając oczywiście Polski. Od czasu do czasu ukazują się i tutaj pozycje poświęcone monarchom, przeważnie skupiające się bardziej na aspekcie historycznym, w dużej mierze autorstwa brytyjskich pisarzy. W ubiegłym roku w polskich księgarniach pojawiła się jednak pozycja szczególna. Nie dość, że wyszła spod pióra Polaka, to jeszcze traktuje o tym, co naprawdę interesuje publikę: skandale.

 

Tajemnice Windsorów Marka Rybarczyka to historia rodu sprawującego władzę w Wielkiej Brytanii od czasów Wiktorii aż po mające wkrótce przyjść na świat dziecko Williama i Kate. Jak już jednak wspomniałam, nie ma tutaj miejsca na rozwodzenie się nad dziejami Imperium Brytyjskiego, czy na odnotowywanie kolejnych decyzji politycznych monarchów. To, jak głosi napis na okładce, "esencja grzechów rodziny królewskiej", autor wyławia z biografii władców kompromitujące jch smaczki i prezentuje je polskiemu czytelnikowi. Nie trzeba nawet zaglądać do spisu treści, by odgadnąć, że najwięcej miejsca zajmują tam tajemnice królewskiej alkowy. Życie seksualne Widnsorów było przeważnie dość urozmaicone, członkowie "firmy" (tak Królowa określa swoją rodzinę) lubili w pełni korzystać z życia. Analizie poddany zostaje m.in. kontrowersyjny związek Edwarda VIII z "tą kobietą" Wallis Simpson, małżeństwo Karola i Diany „królowej ludzkich serc” oraz przelotne romanse innych członków rodziny. A skoro już wspomniałam Edwarda VIII, autorowi nie umknęła również jego podejrzana sympatia do Adolfa Hitlera. Poza tym znajdziemy tutaj rozdziały poświęcone kwestii inwigilacji członków rodziny królewskiej oraz kandydatów do zasilenia jej szeregów, pojawia się również sporo informacji związanych z obyczajami panującymi na królewskim dworze oraz garść ciekawostek dotyczących zainteresowań władców.

 

Przed rozpoczęciem lektury tej książki miałam poważny dylemat. Z jednej strony z reguły nie sięgam po książki utrzymane w klimacie plotkarskim, z drugiej jednak interesuję się historią brytyjskiej rodziny królewskiej i nawet taka 'popularna' książka wydała mi się propozycją kuszącą. Warto jednak zaznaczyć, że jej autor, Marek Rybarczyk, nie pisuje do prasy brukowej, lecz do "Newsweeka" i innych mediów opiniotwórczych. Jako były korespondent "Gazety Wyborczej" w Londynie, w swojej pracy bazuje głownie na własnych obserwacjach, choć nie zabraknie również powoływania się na inne źródła książkowe (ich jakość budzi jednak pewną wątpliwość). Autor już we wstępie zaznacza, że do przytoczonych przez niego informacji należy podchodzić z pewną dozą ostrożności, ponieważ nie daje gwarancji na to, że wszystkie te rewelacje są prawdziwe. Prowadząc narrację również nie daje się ponieść konspiracyjnym teoriom i poddaje ich treści wątpliwości. Z drugiej strony autorowi zdarza się popadać w styl typowy dla tabloidów (efekt być może w pełni zamierzony), przez co informacje, które są jak najbardziej potwierdzone, zaczynają nieco tracić na swojej autentyczności.

 

Tajemnice Windsorów to książka, która faktycznie obnaża wiele "niewygodnych" faktów z życia brytyjskich monarchów, zarówno tych dobrze znanych polskiej rzeszy czytelników (z mediów, czy chociażby z takich filmów jak Królowa, czy Jak zostać królem), jak nieco mniej nagłośnionych informacji. Dzięki połączeniu bardziej zachowawczego stylu z sensacjami zaczerpniętymi z pierwszych stron brukowców, ową publikację można określić jako literaturę popularną, która czasami zmierza gdzieś w kierunku reportażu (zwłaszcza we fragmentach dotyczących ostatnich dni księżnej Diany). Oczywiście można zastanawiać się nad moralnością wyciągania wszystkich niedoskonałości danych osób na światło dzienne (w końcu każdy z nas ma jakieś sekrety), jednak warto zaznaczyć, że Marek Rybarczyk nie bawi się w rolę odkrywcy i sam nie tworzy żadnych teorii, a jedynie przytacza to, co zostało już powiedziane/napisane. Ta książka to zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla wszystkich sympatyków rodziny królewskiej, jej lekki i wciągający styl przypadnie również do gustu osobom szukającym niezobowiązującej lektury na długie, letnie dni.