709 Obserwatorzy
101 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

MSA 2014 - dzień ósmy

Pierwszy tydzień Miesiąca Spotkań Autorskich już za nami. Podobnie jak w przypadku tego minionego, również i w ten piątek odpoczniemy na chwilę od naszych rodzimych twórców i rzucimy okiem na to, co dzieje się nie tylko w Szkocji, ale i za naszą południową granicą. Dzisiejszy wieczór spędzimy zatem z dwoma artystami, którym bliski jest świat teatru:  Silvesterem Lavríkiem oraz Ianem Brownem.

 

 

Silvester Lavrík

 

Urodzony w 1964 roku w miejscowości Spišsky Štiavnik. Ukończył  reżyserię teatralną w Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych w Bratysławie. Pracował jako reżyser słuchowisk radiowych i teatralny, szef artystyczny Miejskiego Teatru Zlín oraz redaktor naczelny w Radiu Devín, obecnie pełni obowiązki managera postprodukcji w Radiu Litera oraz Radiu Klasika. Wydał ponad dziesięć sztuk teatralnych Sztuki teatralne (Hry, 2007) oraz trzy książki prozatorskie (Allegro barbaro, 2002; Villa Lola, 2004; Perokresba, 2006). Trudno powiedzieć „czy bardziej przejawia się jako dramaturg, człowiek teatru, prozaik, publicysta czy raczej komentator wydarzeń kulturalnych lub eseista”, próbuje podsumować autora Peter Valček.

 

 

Ian Brown

 

Dramatopisarz, poeta, profesor sztuk teatralnych i tańca na Uniwersytecie Kingston w Londynie. Wcześniej pełnił funkcję kierownika na Wydziale Sztuki Dramatycznej w Brytyjskim Instytucie Sztuki, do 2002 roku był profesorem sztuk teatralnych i dziekanem Wydziału Kultury na Uniwersytecie Queen Margaret w Edynburgu. Był również prezesem stowarzyszenia na rzecz badań szkockiej literatury (które sam założył) oraz pierwszym przewodniczącym Szkockiego Stowarzyszenia Dramatopisarzy. Jego sztuki to między innymi  Carnegie and Mary napisany dla Teatru Royal Lyceum w Edynburgu czy The Scotch Play oraz A Great Reckonin dla Teatru w Perth. Brown wydał także kilka tomów poetyckich. Napisał wiele książek o tematyce związanej z literaturą, historią teatru, relacją między językiem a teatrem, polityką kulturalną oraz szkocką kulturą.

 

Spotkania odbędą się we wrocławskiej Medatece w piątek (11.07), kolejno o godzinie 19:00 i 20:30.

Osoby spoza Wrocławia mogą obejrzeć transmisję ze spotkań na tej stronie.

 

Materiały fotograficzne oraz noty biograficzne pochodzą ze strony festiwalu.