711 Obserwatorzy
101 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

MSA 2014 - dzień pierwszy

Już jutro (04.07) we Wrocławiu rozpoczyna się Miesiąc Spotkań Autorskich. Pierwszy dzień wypełnią spotkania z pisarzami zagranicznymi - wybitnym czeskim prozaikiem oraz niemniej utalentowaną Szkotką, dziennikarką i autorką opowiadań, która swój debiut powieściopisarski ma jeszcze przed sobą.

 

 

Tomáš Zmeškal

 

Urodzony w 1966 roku w Pradze. Ukończył anglistykę oraz literaturę na King’s College University of London. Pracował jako adiunkt na Uniwersytecie Karola, następnie jako lektor, tłumacz oraz nauczyciel w szkole średniej. Autor trzech książek prozatorskich: List miłosny pismem klinowym (Milostný dopis klínovým písmem, 2008), Životopis černobílého jehněte (2009) oraz Sokrates na równiku (Sokrates na rovníku, 2013). O tej ostatniej Klára Kubíčková napisała: „Bardziej istotna od historii rodzinnej jest tu historia stosunków między Europą i Afryką. Niesprawiedliwa i okrutna. I absolutnie nieznana (…) Sokrates na równiku otwiera oczy. Miejmy nadzieję, że na długo albo lepiej: na stałe”.

 

W Polsce do tej pory ukazała się powieść List miłosny pismem klinowym (W.A.B., 2011)

 

 

Kirstin Innes

 

Pisarka i dziennikarka, mieszka i pracuje w Glasgow. Niedawno ukończyła swoją pierwszą powieść Fishnet, która częściowo opowiada o przemyśle seksualnym. Ukaże się w 2015 roku. Książka znalazła się na liście tytułów rekomendowanych do nominacji nagrody Mslexia za pierwszą powieść. Autorka publikowała swe opowiadania w licznych antologiach i czasopismach, niektóre z nich zostały zaadaptowane i nadane na antenie BBC Radio 4. Od 2010 roku organizuje Słowa Na Minutę (Words Per Minute), prezentacje literatury, filmu i muzyki, które Magazyn GQ oraz program Front Row w stacji BBC Radio 4 uznały za jeden z najlepszych przeglądów tego typu w Wielkiej Brytanii. Autorka prezentowała własną twórczość na licznych imprezach brytyjskich i zagranicznych.

 

Wieczór autorski Tomáša Zmeškala rozpocznie się o godzinie 19:00, natomiast z Kristen Innes będzie można się spotkać o 20:30.

Wydarzenie odbywa się na terenie wrocławskiej Mediateki.

 

Wszystkie materiały pochodzą ze strony festiwalu.