702 Obserwatorzy
101 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

Stypendium im.Ryszarda Kapuścińskiego dla Filipa Springera

Zaledwie kilka godzin temu pisałam, że chciałabym, żeby Filip Springer znalazł się z którąś ze swoich książek wśród nominowanych do Nike, a tymczasem ten młody, zdolny autor zdobył dzisiaj inne wyróżnienie - został nagrodzony Stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego.

 

Na profilu poświęconym owemu wyróżnieniu została zamieszczona niniejsza informacja:

Szanowni Państwo,

Laureatem 3. Konkursu Stypendialnego

dla młodych dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego został Filip Springer

 

Kapituła Konkursu w składzie: Hanna Krall, Sławomir Popowski, Elżbieta Sawicka, Mariusz Szczygieł i Małgorzata Szejnert, przyznała trzecie Stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego Filipowi Springerowi.

 

Uzasadnienie: Filip Springer (rocznik '82) ma już na swoim koncie kilka cennych publikacji i znaczących wyróżnień, to „Miedzianka. Historia znikania” (Czarne 2011), „Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL” (Karakter 2012), „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach” (Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie 2013) oraz „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” (Czarne 2013).

 

W złożonym wniosku Filip Springer pisze, że we wszystkich swoich wcześniejszych książkach traktował przestrzeń jako punkt wyjścia do głębszej refleksji o ludziach tę przestrzeń kreujących bądź w niej żyjących; wreszcie, że zawsze interesował go wpływ przestrzeni na życie ludzi. A książka, którą chciałby napisać teraz, byłaby kolejnym krokiem na tej drodze.

 

Takie podejście, traktowanie przestrzeni estetycznej i społecznej, kształtowanej przez architektów, urbanistów i polityków – jako jedności; coś na co możemy mieć wpływ, zabiegać o prawo jej zmieniania – jest teraz, naszym zdaniem, bardzo potrzebne. No i chcielibyśmy, by jego praca na rzecz tak pojmowanej, pięknej i uczciwej przestrzeni znalazła, jak najwięcej sojuszników.

 

Springer deklaruje, że jego książka o roboczym tytule „Wszystkie piętra” będzie opowieścią o niezbywalnym prawie każdego człowieka –prawie do mieszkania. W Polsce prawo to zostało urynkowione, a konsekwencje tego faktu stają się coraz bardziej dotkliwe. Ma ona opowiadać właśnie o konsekwencjach urynkowienia jednej z najbardziej podstawowych potrzeb ludzkich. O sytuacja młodych ludzi bez mieszkań, poczynaniach deweloperów, morderczych kredytach, a także o konsekwencjach reprywatyzacji kamienic i braku długofalowej strategii mieszkaniowej. Temu wszystkiemu reporter obiecał się przyjrzeć.

 

W swoim uzasadnieniu Filip Springer pisze, że czas już najwyższy zająć się problemami pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków. Słowem, że pora na reporterskie opisanie polskiej rzeczywistości XXI wieku… Traktujemy to, jako deklarację woli i liczymy na to, że pisząc o jednej z najważniejszych dziś spraw – połączy uniwersalność z pojedynczymi losami. Bo przecież to lubimy w reportażu najbardziej.

 

Gratulujemy laureatowi, Filipowi Springerowi. Gratulujemy też pozostałym finalistom i życzymy wszystkim pomyślnej realizacji planów reporterskich.

 

Tak więc przy okazji dowiedzieliśmy się, o czym traktować będzie kolejna książka Filipa Springera, o której on sam jeszcze nie tak dawno temu nie chciał zbyt wiele powiedzieć. Wygląda na to, że jego publikacja po raz kolejny wywoła dyskusję w mediach, która być może przyniesie jakieś zmiany.Dzięki Źle urodzonym młodzi zaczęli nieco bardziej przychylnym okiem spoglądać na budownictwo okresu PRL a Wanna z kolumnadą sprawiła, że temat zaśmiecenia przestrzeni reklamami pojawił się na łamach wielu czasopism oraz na stronach internetowych*.No cóż, ma chłopak talent ;)

 

Jeśli wierzyć autorowi, to na "Wszystkie piętra" przyjdzie nam poczekać aż do roku 2015.

 

 

Warto wspomnieć, że w gronie finalistów ubiegających się o przyznanie stypendium znaleźli się również: Magdalena Kicińska, Kinga Markowska, Filip Skrońc oraz Maciej Wasielewski.

 

 

*Szkoda tylko, że pewne osoby znajdujące się 'na górze' pozostają głuche na głos społeczeństwa. Na to niestety nic nie poradzimy.

Źródło materiału: http://www.facebook.com/stypendiumimryszardakapuscinskiego