701 Obserwatorzy
101 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

Nominacje do NIKE pt.1

Bach for my baby - Justyna Bargielska Cwaniary - Chutnik Sylwia Ciemno, prawie noc - Bator Joanna Pasja według św. Hanki - Janko Anna

Z przykrością muszę stwierdzić, że żadnej pozycji z tej stawki nie przeczytałam, co nie zmienia jednak faktu, że nazwy niektórych tych książek obiły mi się o uszy. Pierwsza piątka:

 

1. Bach for my baby - Bargielska Justyna  – poezja – ostatnio pani aktywna w obszarze prozaiki, chociaż z tego co słyszałam, poezja wychodzi jej lepiej. Koniecznie muszę się o tym przekonać.

 

2. Ciemno, prawie noc - Bator Joanna – beletrystyka – oglądałam kiedyś wywiad z autorką i po kilku pierwszych słowach stwierdziłam, że się nie polubimy. Jest to (jak dla mnie) postać specyficzna, zwłaszcza ze względu na jej zainteresowanie ‘gender studies’ - nauki której nie darzę żadnym pozytywnym uczuciem. Miałam okazję przez rok uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez pewną panią doktor, która była zapaloną zwolenniczką teorii zawierających się w tym obszarze nauki. Dlatego też nie mam ochoty sięgnąć po prozę Bator, naiwnie boję się, że z kartek książki wyskoczą rozwrzeszczane feministki. Może jednak z racji tej nominacji uda mi się zmobilizować do lektury. Zobaczymy.

 

3. Cwaniary - Chutnik Sylwia  – beletrystyka – wydaje mi się, że to jedna z najpopularniejszych pozycji w tym zestawieniu. Dużo się o Cwaniarach mówi i pisze, Cwaniary są trendy. Autorka również ukończyła gender studies (swoją drogą warto  ustalić jakąś polską nazwę tego terminu), więc nie palę się do sięgnięcia po tę książkę z podanych wcześniej powodów.

 

4.  Pasja według św. Hanki - Janko Anna – beletrystyka – nie znam. Powinnam?

 

5. Rdzenni mieszkańcy - Urszula Kulbacka - poezja – nowalijka.  Autorka musi po  siadać niezwykły talent, skoro w tak młodym wieku (rocznik 1992) zdołała się już znaleźć na tej liście pośród weteranów polskiej literatury. Jeżeli okładka tego tomiku koresponduje z treścią jej wierszy, to może być całkiem ciekawie. Do sprawdzenia.

 

 

Kolejna część w drodze. Byłabym wdzięczna gdyby ktoś podzielił się swoją opinią o tych książkach. Jeśli oczywiście ten ktoś ma taką ochotę.