702 Obserwatorzy
101 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

The Man Booker Prize 2013

Dzisiaj wręczono Nagrodę Bookera, która od 1969 roku jest przyznawana za najlepszą powieść angielskojęzyczną z ostatniego roku napisaną przez obywatela Wspólnoty Narodów lub Republiki Irlandii (od 2014 o nagrodę będą mogli się już ubiegać wszyscy anglojęzyczni pisarze, włączając Amerykanów). W tym roku szczęście (w postaci szanownego jury) uśmiechnęło się do:

 

 

 

Eleanor Catton
The Luminaries

 

Catton została najmłodszą (rocznik 1985) laureatką Nagrody Bookera. Urodziła się w Kanadzie, jednak wychowała się i do tej pory mieszka w Nowej Zelandii. The Luminaries to dopiero druga powieść jej autorstwa. Opowiada historię  Waltera Moody’ego, który w 1866 roku dorobił się fortuny na nowozelandzkich złożach złota i który przez przypadek zostaje uwikłany w serię niewyjaśnionych przestępstw: zniknięcie, próba samobójcza, odnalezienie ogromnej fortuny. Całość liczy jedyne 832 strony.

 

Pozostali nominowani:

 

    NoViolet Bulawayo - We Need New Names

    Jim Crace - Harvest

    Jhumpa Lahiri - The Lowland

    Ruth Ozeki - A Tale for the Time Being

    Colm Tóibín - The Testament of Mary

 

Jest niemal pewne, że zwycięska pozycja ukaże się w polskim przekładzie (tak dzieje się już od kilku lat, więc nie sądzę, żeby w przypadku The Luminaries było inaczej), co z resztą – nie wiadomo. Wszystkie powyższe pozycje dostępne są w wersji oryginalnej w Empiku, ich ceny wahają się od 45 do 74(!) zł.