702 Obserwatorzy
101 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

Nagroda Nobla 2013

 

ALICE MUNRO

 

A więc bukmacherzy niewiele się pomylili.

 

Myślę, że werdykt chyba zadowolił większą ilość osób. Jest to decyzja w miarę neutralna w porównaniu z ewentualną wygraną faworyta bukmacherów (oj, ile się naczytałam tekstów krzyczących, że Murakami nie jest godny tak zaszczytnego wyróżnienia). Pani Munro raczej nie wzbudza kontrowersji, jest znana i ceniona a w dodatku ostatnio zdecydowała się przejść na emeryturę. Ot, taki miły prezent na odchodne.

 

Książki pani Munro są wydawane w Polsce przez wydawnictwo W.A.B., można je bez problemu zdobyć w większości księgarni. Jeśli ktoś chce się czegoś więcej dowiedzieć na temat twórczości tej kanadyjskiej pisarki, odsyłam na stronę Polskiego Radia - pan Michał Nogaś często wspomina o niej w swoich audycjach na antenie Trójki.

 

Osobiście nie miałam jeszcze okazji bliżej zapoznać się z twórczością świeżo upieczonej noblistki. Przez długi czas byłam przekonana, że pisze ona opowiadania zaliczane do nurtu literatury stricte kobiecej - oto jakie mylne wnioski można wyciągnąć osądzając książkę wyłącznie po jej okładce.

 

A co wy myślicie na temat tegorocznego werdyktu? Czytaliście jakieś książki pani Munro? Jeśli tak, to które polecacie?