714 Obserwatorzy
100 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

Zapowiedzi! #2

Kolejna subiektywnie wybrana porcja zbliżających się premier książkowych. Tym razem sporo literatury związanej z historią.

 

 

Keith Lowe - Dziki Kontynent. Europa po II Wojnie Światowej (Dom Wydawniczy Rebis)

27.08.2013

 

Skończyła się wojna i co dalej? No właśnie. Gdy byłam małym dzieckiem wyobrażałam sobie, że po zakończeniu wojny wszyscy odetchnęli z ulgą i wrócili do normalnego życia. Niestety, z wiekiem dowiadywałam się, że ten powrót do normalności trochę musiał potrwać, co doskonale można zaobserwować na przykładzie Polski. No właśnie, o tych polskich powojennych dziejach wiem dość dużo, jednak o tym, co działo się w innych państwach europejskich mam już dość mgliste wyobrażenie.

 

"Dziki kontynent", obficie czerpiąc z dokumentów źródłowych, dostępnych danych statystycznych i literatury przedmiotu, a przede wszystkim z relacji i wspomnień świadków, maluje sugestywny i wiarygodny obraz okresu pomiędzy zakończeniem drugiej wojny światowej a początkiem zimnej wojny.

 

Sądząc po opisie możemy spodziewać się dość ciekawej i, co najważniejsze, wiarygodnej publikacji. Mam nadzieję, że uporządkuje ona informacje zgromadzone w mojej głowie i uzupełni powstałe w nich ubytki.

 

 

Michał Książek - Jakuck (Wydawnictwo Czarne)

28.08.2013

 

Coś na co czekałam. Jak już uświadomiła nas Barbara Włodarczyk, ‘nie ma jednej Rosji’, a zatem ów ogromy kraj nie kończy się na opisie Moskwy i panujących tam absurdów. Michał Książek zabierze nas w podróż do Jakucji, republiki znajdującej się we wschodniej części Syberii, zajmującej powierzchnię dziewięć razy większą od Polski. To najzimniejszy zamieszkany obszar na Ziemi (w wiosce Tomtor w styczniu 2004 termometry pokazały -72,2°C), w większości zamieszkany nie przez Rosjan, ale turecki naród Jakutów. Jak wygląda życie w tych tak mało komfortowych warunkach? Liczę na to, że Książek udzieli odpowiedzi na to pytanie w swoim reportażu.

 

 

Ian McEwan - Słodka przynęta (Albatros)

28.08.2013

 

McEwan to pisarz z którym łączą mnie dość skomplikowane relacje. Weźmy taką Pokutę – powieść ciekawa, z nieco zaskakującym zakończeniem. Spójrzmy jednak na  Betonowy ogród – aha, zaczynają się schody. Powieść mroczna, trudna, nawet lekko odpychająca. Jaką historię opowie nam McEwan tym razem?

 

Anglia, początek lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Szczytowy okres zimnej wojny, której najważniejsze bitwy toczone są na polu ideologii i kultury. Serena Frome stawia pierwsze kroki w brytyjskich tajnych służbach. Zwierzchnicy proponują jej udział w operacji Słodka Przynęta, polegającej na dyskretnym wspieraniu wybitnych intelektualistów, którzy dali się poznać jako obrońcy demokracji. Jednym z nich jest młody, dobrze się zapowiadający pisarz, Thomas Haley. Serena czyta jego opowiadania, które bardzo jej się podobają, i nawiązuje kontakt z Thomasem, podając się za przedstawicielkę niezależnej fundacji. Wbrew regulaminowi służby agentka i pisarz zbliżają się do siebie bardziej niż powinni, rodzi się między nimi uczucie.

 

No cóż, po raz kolejny autor bawi się żądzami, zakazanym uczuciem, zapewne włączając w to również erotyzm. Opis brzmi trochę jak streszczenie taniego romansidła, więc póki co wstrzymam się z kupnem tej pozycji. Co nie zmienia faktu, że z ciekawości prędzej czy później po tę pozycję sięgnę.

 

 

Ziemowit Szczerek - Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski (Znak)

28.08.2013

 

Historia alternatywna ostatnio jest niesłychanie popularna. Najczęściej fantazje na tematy odmiennego biegu historii oscylują oczywiście wokół najbardziej dramatycznego wydarzenia XX w., mianowicie II Wojny Światowej. Szczerek zdecydował się postawić dość odważną tezę – wojna skończyła się już na początku listopada 1939 roku. Polska, dzięki wsparciu aliantów, wkroczyła do Berlina tym samym wygrywając konflikt. Jak mogłyby potoczyć się dalsze losy naszego kraju?

Ziemowit Szczerek przedstawia wizję kontrowersyjną i przekorną, a jednocześnie opartą na twardych podstawach. Serwuje czytelnikowi unikalne połączenie historycznej wiedzy, literackiego polotu i nowoczesnej political fiction. To pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika II Rzeczpospolitej. I dla każdego, kto choć raz zadał sobie pytanie: co by było gdyby?

 

Ponieważ spełniam oba powyższe warunki, chętnie sięgnę po tę pozycję. Mam nadzieję, że się nie zawiodę.

 

 

Marcin Król - Klęska rozumu. Kulisy wielkich wydarzeń historii powszechnej (Wydawnictwo Czerwone i Czarne)

11.09.2013

 

Ta książka to pasjonująca galeria małych ludzi mających wielką władzę. Historia współczesnego świata opisana jako historia ludzkiej głupoty. Marcin Król przedstawia kulisy wielkich wydarzeń – rewolucja francuska, proces w Norymberdze, konferencje w Wersalu, Monachium czy Teheranie – pokazując, jak wiele zależało od przypadku. I ludzkiej niekompetencji.

 

Zupełnie nie wiem, czego mogę się po tej książce spodziewać. Opis brzmi intrygująco – głupota, przypadek, niekompetencja. Pytanie, czy autor podszedł do opisu tych wydarzeń rzetelnie, czy też zamierza siać popelinę i snuć jakieś teorie spiskowe, co jest zresztą ostatnio bardzo modne. Mam nadzieję, że zwycięży ta pierwsza opcja i ta książka okaże się pozycją godną uwagi.

 

 

Michael Jones - Wojna totalna (Wydawnictwo Literackie)

25.09.2013

 

Ponownie II Wojna Światowa (o niej można pisać w nieskończoność). Tym razem skupimy się na planie „Barbarossa”, jego przebiegiem i rezultatem. Niesamowicie mnie taka publikacja cieszy, ponieważ jest to niezwykle ważny temat, jednak z wiadomych przyczyn w naszym kraju troszkę przemilczany.

 

„Wojna totalna” brytyjskiego historyka Michaela Jonesa jest książką, od której trudno się oderwać. Huk wystrzałów, bohaterstwo żołnierzy, cierpienia cywilów i wstrząsające akty szaleństwa wojennej zawieruchy, jakiej nie znała ludzkość. Niewiele tu wojny widzianej z perspektywy Berlina i Kremla, igraszki wodzów i generałów. Niemal całą książkę wypełnia wojna widziana z bliska i będąca, jak zawsze, dramatem szeregowców i cywilów. Porywająca narracja w dużej mierze oparta jest na relacjach weteranów oraz pamiętnikach Rosjan i listach, jakie pisali do bliskich. Jones opisuje okrucieństwa krasnoarmiejców, ale też ich bohaterstwo, zwłaszcza w najtrudniejszych momentach ofensywy niemieckiej.

 

Mam nadzieję, że ta lektura będzie tak samo ciekawa, jak sugeruje to jej opis.

 

 

Deyan Sudjic - Język rzeczy (Karakter)

24.09.2013

 

Karakter to jedno z nielicznych wydawnictw (zaraz obok Czarnego), z którego oferty z miłą chęcią przygarnęłabym wszystkie książki. Co przygotowali dla nas tym razem?

 

Z jakiego powodu niektóre przedmioty stają się fetyszami a inne archetypami?
Jakie rytuały towarzyszą użytkowaniu przedmiotów i czy Włosi odbierają telefon tak samo jak Brytyjczycy?
Dlaczego jedne przedmioty zużywają się szybciej a inne wolniej?
W jaki sposób dizajnerzy z projektantów stali się twórcami opowieści?
Co dziś jest prawdziwym luksusem: posiadanie pewnych rzeczy czy raczej rezygnacja z nich?
Dlaczego dajemy się wciągać w obłędny trans konsumeryzmu?

 

Odpowiedzi na te pytania ma nam w swoim eseju udzielić sam dyrektor Design Museum w Londynie. Zapowiada się nieco filozoficznie, ale z pewnością będzie to tekst niezwykle ciekawy. Czekam na tę premierę z niecierpliwością.

 

 

Jacek Dehnel - Języki obce (Biuro Literackie)

26.09.2013

 

Ostatnio przeczytałam, że Dehnel to pisarz przereklamowany. No cóż, może i coś w tym jest, nie zmienia to jednak faktu, że póki co jego proza przypadła mi do gustu. No właśnie – proza. Warto pamiętać, że Dehnel od czasu do czasu zajmuje się również poezją, z którą niestety (?) do tej pory nie miałam styczności. Ta sytuacja może się wkrótce zmienić, ponieważ we wrześniu ma się pojawić jego kolejny tom poetycki.

 

W najnowszym tomie "Języki obce" Jacek Dehnel bawi się formą. Czytelnik otrzymuje szereg utworów prezentujących najróżniejsze style - od miniatur po nieużywane przez współczesnych poetów plankty. Do form i tematów, w których obrębie Dehnel sprawnie się porusza, dołącza tym razem problem "obcości języka", niejako organizujący wszystkie teksty.

 

Mówisz ‘zabawa z formą’ – ja już odkładam pieniądze na zakup tej pozycji. I mruczę pod nosem jak mantrę:

 

„Panie ześlij mi deszcz pieniędzy (lub przynajmniej jakąś dobrze płatną pracę), bo skąd niby mam brać środki na zakup tych wszystkich książek?”.

 

 

Wszystkie zdjęcia okładek oraz opisy książek pochodzą ze strony empik.com