714 Obserwatorzy
100 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

5 konkursów na 20-lecie

 

Poezja? Nuda. Zbiór wersów złożonych bez ładu i składu, z których i tak nic konkretnego nie wynika. Podobno gdzieś w tych minimalistycznych tekstach skrywa się jakieś drugie dno, jednak kto by się tam go dopatrywał. Szkoda na to czasu.

 

Czas raz na zawsze obalić mit głoszący, że poezja jest zarezerwowana jedynie dla wybranych, że tworzy ona ścianę, przez którą nie sposób się przebić. Jak to zrobić? No cóż, jeśli samo słowo pisane odstrasza potencjalnych czytelników, to może połączyć poezję z innymi dziedzinami sztuki?

 

Na taki pomysł wpadło wrocławskie Biuro Literackie, które już od kilku lat zachęca zdolnych i kreatywnych twórców do wzięcia na warsztat utworów poetyckich i stworzenia na ich podstawie własnego dzieła. Do tej pory wiersze dały inspirację do stworzenia etiud filmowych oraz komiksów. W tym roku do tego repertuaru dołączają trzy nowe opcje: piosenka, scenariusz oraz projekt artystyczny realizowany w przestrzeni miejskiej.

 

 

 

NAKRĘĆ WIERSZ

 

Motywem przewodnim 8. edycji konkursu na poetycką etiudę filmową są debiutanckie wiersze poetów, którzy swoje pierwsze kroki stawiali w trakcie organizowanych przez Biuro Literackie „Połowów”. Wśród 105 proponowanych tekstów, znalazły się m.in. utwory Martyny Buliżańskiej, Szymona Słomczyńskiego, Łukasza Jarosza, Szymona Domagały-Jakucia, czy Kamila Brewińskiego.

 

Wstępny etap rezerwacji wierszy zamieszczonych w Banku został już zakończony. Druga taka możliwość będzie miała miejsce od 16 września do 7 października.

Prace finalistów zostaną zamieszczone na stronach Portu Literackiego.

 

Jurorzy: Artur Burszta, Michał Chaciński, Joanna Mueller.

 

Strona konkursu >>

Bank wierszy >>

 

 

KOMIKS WIERSZEM

 

W ramach 3. edycji konkursu na graficzną interpretację wiersza z naszego polskiego podwórka przeniesiemy się na Ukrainę. Biuro Literackie uczestniczy w promocji twórczości naszych wschodnich sąsiadów już od wielu lat, począwszy od wydanej w 2007 roku antologii Wiersze są zawsze wolne, w której Bohdan Zadura zebrał utwory poetyckie współczesnych poetów ukraińskich. Obecnie wydawnictwo wydaje książki ukraińskich pisarzy, niektórzy z nich gościli również na tegorocznej edycji Portu Literackiego. Grafikom przyjdzie zmierzyć się z tekstami autorstwa m.in. Serhija Żadana, Oksany Zabużko, Andrija Lubki, czy Jurija Andruchowycza.

 

Pierwszy etap rezerwacji prac został już zakończony. Spóźnialscy otrzymają kolejną szansę jeszcze w tym miesiącu i będą mogli podjąć decyzję od 29 lipca do 19 sierpnia.

Prace finalistów zostaną wydane w postaci almanachu pokonkursowego.

 

Jurorzy: Sebastian Frąckiewicz, Krzysztof Ostrowski, Marcin Sendecki.

 

Strona konkursu >>

Bank wierszy >>

 

 

POEZJA DO ŚPIEWANIA

 

Nie od dzisiaj wiadomo, że poezja i muzyka lubią iść ze sobą w parze. Ostatnio coraz więcej muzyków, zamiast sięgać teksty sprawdzonych literatów, decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce i samemu zabrać się za pisanie. No cóż, taka praktyka nie zawsze przynosi pozytywny skutek i często spod wpadającej w ucho melodii wydobywają się słowa banalne, bądź zupełnie niezrozumiałe. Dlaczego więc nie powrócić do dawnych zwyczajów?

 

Muzycy, zarówno amatorzy jak i profesjonaliści, mogą wziąć na warsztat dowolny utwór zamieszczony w specjalnie przygotowanym Banku. Wśród 171 propozycji znajdują się utwory autorstwa m.in. Jerzego Jarniewicza, Andrzeja Sosnowskiego, Darka Foksa, Jacka Dehnela, Martyny Buliżańskiej, Szymona Słomczyńskiego, Krzysztofa Jaworskiego, Justyny Bargielskiej, Wojciecha Bonowicza, czy Łukasza Jarosza.

 

Do 22 lipca można dokonywać rezerwacji wybranego utworu. Dla niezdecydowanych został przewidziany kolejny termin od 30 września do 21 października.

 

Jurorzy: Kora, Agnieszka Szydłowska, Filip Zawada.

 

Strona konkursu >>

Bank wierszy >>

 

 

ZAGRAJ LITERATURĄ

 

Konkurs adresowany do wszystkich scenarzystów. Bez literatury nie było by ani teatru, ani kina. Wystarczy rzucić okiem na przegląd nowości kinowych, żeby przekonać się, że wiele z nich opartych jest na mniej lub bardziej znanej powieści lub dramacie. Dlaczego jednak inspiracją dla scenarzysty nie miałaby być poezja?

 

Jedne wiersz to za mało, dlatego tym razem uczestnicy swoją pracę będą musieli oprzeć na całych tomikach. W Banku znalazły się m.in. Bach for my baby Justyny Bargielskiej, Echa Wojciecha Bonowicza, jak również tomiki autorstwa Martyny Buliżańskiej, Darka Foksa, Jerzego Jarniewicza, Łukasza Jarosza, Krzysztofa Jaworskiego, Andrzeja Sosnowskiego, czy Bohdana Zadury.

 

Aktualnie trwa trzecia, ostatnia tura rezerwacji utworów. Wybór tomiku można zgłaszać do 18 lipca.

 

Jurorzy: Bogusław Kierc, Jolanta Kowalska, Przemysław Wojcieszek.

 

Strona konkursu >>

Bank literatury >>

 

 

LITERATURA W MIEŚCIE

 

Póki co niewiele wiadomo na temat tego konkursu. Ma to być próba przedstawienia wizji projektów artystycznych zrealizowanych w przestrzeni miejskiej i oczywiście opartych na utworach literackich. Jego rozpoczęcie przewidziane jest na 2 września.

 

Strona konkursu >>

 

Wszystkie konkursy zostaną rozwiązane w kwietniu przyszłego roku w trakcie jubileuszowego, 20. Portu Literackiego.