701 Obserwatorzy
101 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

Gwarancje kultury 2014

 

W miniony piątek zostały wręczone Gwarancje Kultury – nagrody przyznawane przez TVP Kultura w kategoriach związanych z obszarami, które szczególnie promuje.

 

W kategorii literatura nagrodzono Małgorzatę Rejmer za Bukareszt. Kurz i krew, „zbiór reportaży z miasta pełnego śladów dawnej świetności i upadku. Za przejmujące historie mieszkańców Bukaresztu, zawieszonych pomiędzy spuścizną komunistycznej dyktatury Ceausescu a światem Zachodu. Za język reportażu najwyższej próby”.

 

 

Autorka pokonała Ignacego Karpowicza (ości) oraz Magdalenę Grzebałkowską (Beksińscy. Portret podwójny).

 

Jednak na tym nie koniec obecności świata literatury na tegorocznej gali. W kategorii „Menadżer kultury” doceniono Monikę Sznajderman, szefową wydawnictwa Czarne, za „osiemnaście lat konsekwentnej i tytanicznej pracy wydawniczej, za odkrycie dla polskich czytelników nowych autorów, rejonów i tematów. Za wierność przekonaniu, że literatura polska reportażem stoi”.

 

Warto również wspomnieć o nagrodzie specjalnej, Supergwarancji, którą w tym roku otrzymał Andrzej Wajda (za film Wałęsa. Człowiek z nadziei) oraz Martin Scorsese za promocję polskiego kina w Stanach Zjednoczonych w ramach akcji "Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina". Tak się złożyło, że wśród filmów wybranych przez amerykańskiego reżysera znalazło się klika ekranizacji dzieł literackich, takich jak Popiół i diament Jerzego Andrzejewskiego, Austeria Juliana Stryjkowskiego, Krzyżacy Henryka Sienkiewicza, Sanatorium pod Klepsydrą Bruna Schulza, Matka Joanna od Aniołów Jarosława Iwaszkiewicza, Faraon Bolesława Prusa, Ziemia obiecana Władysława Reymonta, Rękopis znaleziony w Saragossie Jana Potockiego, czy Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Innymi słowy, promując polską kinematografię, Scorsese równocześnie pokazuje światu odrobinę naszej rodzimej literatury. To bardzo miłe z jego strony.

 

 

Retransmisja gali dostępna jest na stronie TVP Kultura.