701 Obserwatorzy
101 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

Nakręć wiersz w trybie męskim

 

Nie przepadamy za lekturą wierszy. Są to utwory skomplikowane, w których nie zawsze wiadomo, co tak naprawdę miał na myśli autor. Dla niektórych taki typ tekstu może się również okazać po prostu nudny - nie oszukujmy się, na przestrzeni kilku strof nie dzieje się zbyt wiele.

 

A co byście powiedzieli na wiersz zamieniony w etiudę filmową? Skoro można tłumaczyć język literacki powieści na język filmu, dlaczego nie można uczynić tego samego z poezją? Na taki pomysł wpadło już dawno wydawnictwo Biuro Literackie, organizator konkursu NAKRĘĆ WIERSZ, którego siódma edycja właśnie nabiera rozpędu. Chętni, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, mają za zadanie stworzyć filmową ilustrację, bądź interpretację jednego z 150 utworów znajdujących się w banku wierszy. Nie jest to jednak zbiór przypadkowo wybranych tekstów, tegoroczna edycja upływa pod znakiem poezji męskiej (pojęcie to zostało doprecyzowane tutaj).

 

Ze wszystkich zgłoszeń zostało wybrane 14 finalistów. Autorzy oparli swoje etiudy na poezji Zbigniewa Macheja (x2), Krzysztofa Jaworskiego, Marcina Barana, Katarzyny Fetlińskiej, Agnieszki Wolny-Hamkało, Sławomira Elsnera, Dariusza Suski, Romana Honeta, Grzegorza Jędrka, Bartłomieja Majzla, Bohdana Zadury, Bartosza Konstrata oraz Rafała Wojaczka. Technika – dowolna, od animacji, po film fabularny. Każdy twórca miał inny pomysł, każdy odmienną wizję. W rezultacie powstały całkiem ciekawe i oryginalne prace, na których zdecydowanie warto zawiesić oko.

 

Z etiudami konkursowymi można zapoznać się na stronie nagrody.

 

Zwycięzcę wyłoni kapituła pod przywództwem  reżysera, aktora i scenarzysty Bodo Koxa w składzie: Artur Burszta (dyrektor Europejskiego Portu Literackiego Wrocław), Michał Chaciński (dyrektor Gdynia Film Festival) oraz Joanna Mueller (poetka i krytyczka literacka). Wpływ na decyzję macie również i wy, wystarczy, że postąpicie z instrukcją zamieszczoną na stronie Instytutu Książki.

 

Werdykt poznamy 26 kwietnia.