702 Obserwatorzy
101 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

Bestsellery – Empik (24.05.2013)

Kalendarzyk niemałżeński - Dorota Wellman, Paulina Młynarska Chustka - Piotr Sałyga, Joanna Sałyga Tańcząca Eurydyka. Anna German we wspomnieniach - Mariola Pryzwan Dzieciaki świata - Martyna Wojciechowska

Pierwsza piątka obecnie najlepiej sprzedających się książek w Empiku.

 

1. Kronos – Witold Gombrowicz – o tej książce słyszał chyba każdy. Kronos atakuje mnie przy wejściu do każdej księgarni, gdzie egzemplarze tego ‘sekretnego pamiętnika’ piętrzą się na wystawach tworząc piaskowe piramidy z pogrzebaną duszą pisarza w środku. Doceniam gest pani Rity, która zdecydowała się wreszcie upublicznić zapiski męża, zwłaszcza że, jak wieść gminna głosi, są one momentami dość intymne. No cóż, prawdopodobnie ta wielokrotnie podkreślana ‘intymność’ sprawiła, że Kronos od kilku dni okupuje pierwsze miejsce różnorakich zestawień najbardziej rozchwytywanych książek w Polsce. Ludzie chcą przeczytać opisy życia seksualnego tego sławnego pisarza, które wypełniały kontakty zarówno z kobietami jak i z mężczyznami. Obawiam się jednak, że wielu czytelników może się rozczarować. Kronos to nie jest typowe dzieło literackie, które czyta się z wypiekami na twarzy. Przykro mi. Ja traktuje ten dziennik jako ciekawostkę literacką, coś co każdy zainteresowany postacią Gombrowicza powinien mieć w swojej biblioteczce. Żądna sensacji masa może sobie tę pozycję spokojnie odpuścić.

(Z nieznanych mi przyczyn nie mogę znaleźć Kronos w żadnej bazie danych. Bunt?)

 

2. Tańcząca Eurydyka. Anna German we wspomnieniach - Pryzwan Mariola  – czyli moda na Annę German trwa. Polacy, za sprawą rosyjskiego serialu przedstawiającego życie tej piosenkarki, przypomnieli sobie, że kiedyś istniała taka artystka o niesłychanie pięknym głosie. Ponieważ serial cieszył się rekordową oglądalnością, na półkach sklepowych momentalnie zagościły reedycje płyt pani German oraz kompilacje jej największych przebojów. Świat literatury nie pozostał w tyle i biografowie zaczęli spisywać dzieje tej zapomnianej piosenkarki. Tańcząca Eurydyka do już druga książka autorstwa pani  Pryzwan – w pierwszej Anna German mówiła o sobie, teraz mówią o niej inni. Będzie część trzecia?

 

3. Kalendarzyk niemałżeński - Młynarska Paulina, Wellman Dorota  – kolejna książka należąca do gatunku ‘celebryci wiedzą najlepiej’. Niestety, cześć społeczeństwa z nieznanych mi powodów lgnie do tego typu literatury, która w zastraszającym tempie zalewa rynek, zagrzebując pod warstwą intelektualnego mułu książki wybitne i naprawdę warte przeczytania.

 

4. Dzieciaki świata - Wojciechowska Martyna  – dobry prezent na dzień dziecka. Nasza pociecha dostanie ładnie wydaną, kolorową książkę z której będzie miała okazję się czegoś dowiedzieć o świecie. Połączenie przyjemnego z pożytecznym.

 

5. Chustka - Sałyga Joanna  – książka traktująca o walce z rakiem. Walce niestety przegranej. Nie od dzisiaj wiadomo, że ludzie lubią czytać o nieszczęściu innych. Nie po to, by współczuć ale by pocieszyć się, że ich własne życie nie jest aż tak beznadziejne, jak im się wydaje.

 

W dalszym ciągu pierwsze miejsca najczęściej kupowanych książek okupują pozycje mało ambitne (pojawienie się Kronos na pierwszym miejscu to zwyczajny efekt szumu medialnego). Doceniam fakt, że w pierwszej piątce nie ma nic związanego z Pięćdziesiąt Twarzy Greya. Czyżby był to jedynie krótkotrwały trend? Mam taką nadzieję.