701 Obserwatorzy
101 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

Nike 2013 - podsumowanie

Czas na ostateczne podsumowanie zeszłorocznej edycji Nike.

 

 

Zacznijmy od garści statystyki: z 20 pozycji nominowanych do zeszłorocznej edycji udało mi się przeczytać 14, w tym 6 z 7 finalistek, łącznie z laureatką. Nie jest źle, mogło być lepiej. Mam nadzieję, że w tym roku uda mi się osiągnąć nieco lepszy wynik. Nie udało mi się sięgnąć po komiks Przygody na bezludnej wyspie Macieja Sieńczyka, tomik rdzenni mieszkańcy Urszuli Kulbackiej, reportaż Nowy wspaniały Irak Mariusza Zawadzkiego, powieści Fuga Wita Szostaka i Szopka Zośki Papużanki oraz, nad czym najbardziej ubolewam, po „Wiadomości Literackie” prawie dla wszystkich Małgorzaty Szpakowskiej.

 

Jak już wielokrotnie wspominałam, książką, która najbardziej przypadła mi do gustu, było Ocalenie Atlantydy autorstwa Zyty Oryszyn. Nie dość, że porusza ona ostatnio modny i jak mi się wydaje, całkiem ciekawy temat przesiedleń i losów powojennych Polaków, to jeszcze zaskakuje. Napisana dość zachowawczo i trochę wbrew współczesnym trendom książka (brak wyjątkowo wulgarnego języka oraz szczegółowych opisów aktów miłosnych), posiada konfundującą formę. Rozpoczynając lekturę czytelnik ma wrażenie, że jest to zbiór opowiadań, jednak zbliżając się końca dowiaduje się, że tak naprawdę była to powieść. Sprytne.

 

Dużą przyjemność sprawiła mi również lektura Historii niebyłej kina PRL Tadeusza Lubelskiego oraz wspomnień Człowiek Miron Tadeusza Sobolewskiego. Z obu tych pozycji wyniosłam dużo nowych informacji, obie mnie zaciekawiły. Nie rozczarowały mnie również dwie chyba najbardziej nagłośnione powieści z tej stawki, mianowicie Morfina Szczepana Twardocha oraz zwycięskie Ciemno, prawie noc Joanny Bator. Oczywiście daleko im do tego stopnia genialności, jaki przypisywały im media, czy niektórzy wniebowzięci czytelnicy, jednak mimo wszystko były to pozycje intrygujące, które wywołały u mnie syndrom ‘jeszcze jednego rozdziału’. Zupełnie nie przeszkadzało mi również ciągłe narzekanie głównego bohatera Trocin i lekturę tej książki Krzysztofa Vargi wspominam również niezwykle przyjemnie.

 

Za największe kuriozum tej edycji NIKE uważam Noc żywych Żydów Igora Ostachowicza. Nie, nie jest to zła książka, po prostu w mojej opinii jest ona nieco… zbyt rozrywkowa. Doceniam pomysł autora, który nieco łamie dotychczasowe konwencje dotyczące kwestii prezentacji losów narodu żydowskiego w czasie II Wojny Światowej. Podchodzi on do tego trudnego i ‘świętego’ tematu z przymrużeniem oka, nieco humorystycznie, jednak wciąż nie przekraczając granicy dobrego smaku. Mimo to od laureatek takiej nagrody oczekiwałabym mimo wszystko jakiś walorów artystycznych, a tutaj jednak trochę mi ich zabrakło.

 

Najmniej do gustu przypadła mi Pasja według św. Hanki Anny Janko. To zupełne przeciwieństwo Nocy żywych trupów – walory artystyczne są tutaj jak najbardziej obecne, jednak fabuła wciąż oscyluje wokół zwykłego romansidła. Przypuszczam, że gdyby nie warsztat autorki, to już po przeczytaniu kilku pierwszych stron odłożyłabym lekturę tej pozycji na bliżej nieokreślone ‘później’. Pewne problemy miałam również z Patrz na mnie, Klaro! Kai Malanowskiej. Powieść całkiem ciekawa, zmierzająca zdecydowanie bardziej w kierunku powieści psychologicznej, niż popularnej chick-lit. Niestety, od pewnego momentu główna bohaterka zaczęła działać mi na nerwy w takim samym stopniu, jak prawie 10 lat temu uczynił Werter, którego cierpienia były dla mnie po prostu idiotyczne.

 

Cały mój w pełni subiektywny ranking prezentuje się następująco:

1. Zyta Oryszyn - Ocalenie Atlantydy

2. Tadeusz Lubelski – Historia niebyła kina PRL

3. Joanna Bator – Ciemno, prawie noc

4. Tadeusz Sobolewski – Człowiek Miron

5. Szczepan Twardoch - Morfina

6. Krzysztof Varga – Trociny

7. Katarzyna Surmiak-Domańska – Mokradełko

8. Jerzy Pilch – Dziennik

9. Tomasz Pietrzak  - Rekordy

10. Igor Ostachowicz – Noc żywych Żydów

11. Sylwia Chutnik - Cwaniary

12. Justyna Bargielska – Bach for my baby

13. Kaja Malanowska - Patrz na mnie, Klaro!

14. Anna Janko – Pasja według św. Hanki

 

Tyle w kwestii Nike 2013, czas zacząć myśleć o nadchodzącej edycji. Mam nadzieję, że wśród nominowanych pojawi się jedna z wydanych w ubiegłym roku pozycji Filipa Springera (Zaczyn lub Wanna z kolumnadą). Wydaje mi się, że szansę na nominację ma również Igor Karpowicz (ości), nie zdziwiłabym się, gdyby otrzymał ją również po raz kolejny Wiesław Myśliwski (Ostatnie rozdanie).

 

A kto waszym zdaniem zasłużył sobie na tą chyba wciąż najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Polsce?