702 Obserwatorzy
101 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

Sanatorium pod Klepsydrą - film

Ostatnio podzieliłam się z wami wrażeniami z lektury Sanatorium pod Klepsydrą i jak już wspominałam, niestety nie do końca dotarło do mnie przesłanie tej książki. Dzisiaj zdecydowałam się obejrzeć film o takim samym tytule, który został oparty właśnie na prozie Schulza. 

 

Muszę przyznać, że były to dwie godziny prawdziwej uczty. Ktoś, kto liczy, że ta ekranizacja pomoże mu zrozumieć treść opowiadań (tak, mówię tutaj o sobie) niestety się myli. Obraz wyreżyserowany przez Wojciecha Hasa w 1973 roku jest również utrzymany  w onirycznym, wręcz surrealistycznym świecie. Pozornie nic się tutaj nie klei, ciężko znaleźć logikę w postępowaniu bohaterów. Jednym słowem to, co jest dla jednych utrapieniem a dla innych zaletą twórczości Schulza, zostało tutaj wiernie oddane. Jak już wcześniej wspominałam, zachwyciła mnie poetyckość języka pisarza. Ta cecha została przez Hasa oddana za pomocą pięknej i dopracowanej scenografii. Niektóre sceny są tak nasycone kolorem, że można pomyśleć, iż pochodzą z bajki (warto dodać, że jest to jednak dość mroczna opowieść). A ponieważ film został niedawno poddany rekonstrukcji, całość zachwyca jeszcze bardziej. Prawdziwa uczta dla oka!

 

Film należy obejrzeć ale mimo wszystko przez seansem warto sięgnąć po książkę. Zaznajomienie się z treścią utworu nie zaszkodzi, a nawet może pomóc w odbiorze ekranizacji.

 

Dobra wiadomość : film dostępny jest na platformie VOD

 

 

 

 

Kwestię interpretacji pozostawiam otwartą.