702 Obserwatorzy
101 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

Nominacje do NIKE pt.4

Nowy Wspaniały Irak - Mariusz Zawadzki Fuga - Wit Szostak „Wiadomości Literackie” prawie dla wszystkich - Szpakowska Małgorzata Morfina - Twardoch Szczepan Trociny - Varga Krzysztof

Ostatnia porcja nominowanych:

 

16. Fuga - Szostak Wit  – beletrystyka - niestety, znowu muszę to napisać: nie znam. Z opisu wynika, że to ostatnia część trylogii, więc chyba na razie sobie tę pozycję odpuszczę.

 

17. „Wiadomości Literackie” prawie dla wszystkich - Szpakowska Małgorzata  – od dłuższego czasu owa książka rzucała mi się w oczy na stronie mojego ulubionego antykwariatu. Dopiero jednak teraz przeczytałam, o czym tak konkretnie ona opowiada… i oczywiście stwierdziłam, że muszę ją przeczytać. Międzywojnie to epoka, którą tak naprawdę trzeba zgłębić samemu, bo w szkole ‘przelatuje’ się po niej dość szybko (przynajmniej tak było w moim przypadku). A szkoda, bo był to naprawdę wspaniały okres dla polskiej literatury.

 

18.  Morfina - Twardoch Szczepan  – beletrystyka – laureat Paszportu Polityki, na mojej liście książek do przeczytania. Czy i tym razem uda się mu zgarnąć główną nagrodę? Zobaczymy.

 

19. Trociny - Varga Krzysztof  – beletrystyka – kolejna pozycja z listy książek, które zamierzam przeczytać. W sumie to raczej chcę się z nią ‘zmierzyć’, bo chociaż słyszałam dużo dobrych słów na jej temat, to nie jestem pewna, czy będę potrafiła w jakikolwiek sposób ‘wczuć’ się w postać 50-letniego bohatera, który ma problem z prostatą. Ale spróbować można.

 

20. Nowy wspaniały Irak - Zawadzki Mariusz  – reportaż – jak sam tytuł głosi, rzecz traktuje o Iraku. Tak, kolejna książka na temat wojny na Bliskim Wschodzie (chociaż i tak wydaje się ich u nas mniej, niż w USA). Co takiego jest w tym reportażu, że autor zasłużył sobie na nominację?

 

I to już wszystko. Tak, mam poważne zaległości w materii literatury polskiej ale na swoje usprawiedliwienie powiem tylko, że jak już wspominałam, ostatnie 5 lat spędziłam wśród klasyków literatury angielskiej i amerykańskiej, a każdą wolną od tych lektur chwilę wolałam w ramach 'odstresu' poświęcić na coś, co naprawdę mi się podoba.

 

Ale posypuję głowę popiołem i obiecuję poprawę. Oczywiście nie przeczytam tych wszystkich książek (przynajmniej nie uwinę się z tym do września) ale na pewno spróbuję. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

 

Macie już swoich faworytów?