701 Obserwatorzy
101 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

Nominacje do NIKE pt.2

Historia niebyła kina PRL - Tadeusz Lubelski Szopka - Papużanka Zośka Ocalenie Atlantydy - Oryszyn Zyta Noc żywych Żydów - Ostachowicz Igor Patrz na mnie, Klaro! - Malanowska Kaja

Druga część nominacji i moich zdawkowych komentarzy:

 

6. Historia niebyła kina PRL - Lubelski Tadeusz  – historie filmów, które nigdy nie powstały. Z racji moich silnych zainteresowań filmem, na pewno po tę książkę sięgnę. Zapowiada się całkiem smacznie, zobaczymy jak jej treść wygląda naprawdę. W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że nawet najbardziej genialny pomysł może zostać popsuty przez kiepski warsztat autora.

 

7. Patrz na mnie, Klaro! - Malanowska Kaja  – beletrystyka - nigdy ani o autorce ani tym bardziej o książce nie słyszałam. Warto ją poznać?

 

8. Ocalenie Atlantydy - Oryszyn Zyta  – beletrystyka – Powojenna Polska i wciąż budząca kontrowersje kwestia przesiedleń. Tematyka zbliżona moim zainteresowaniom. Na pewno po nią sięgnę.

 

9. Noc żywych Żydów - Ostachowicz Igor  – beletrystyka – jakiś czas temu ta książka atakowała mnie w każdej księgarni, w jakiej tylko miałam okazję się pojawić. Szczerze powiedziawszy po przeczytaniu opisu na okładce stwierdziłam, że to pewnie proza niskich lotów (żywe trupy?!) i dałam sobie z nią spokój. A tutaj proszę, nominacja do NIKE. Czyżby moja intulicja mnie zawiodła?

 

10. Szopka - Papużanka Zośka  – beletrystyka – kolejny hit Empiku, nominowany do Paszportu Polityki. Tematyka tzw. ‘rodzinnego piekła’ chyba nie wyczerpie się nigdy. Czy faktycznie ta książka zasługuje na takie wyróżnienie? Wypada to sprawdzić.

 

Pozostała dziesiątka jutro.