703 Obserwatorzy
102 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

Niektórzy lubią poezję – spróbuj i Ty.

 

Przerwa w pracy? Dlaczego nie poświęcić tej chwili wolnego czasu na odrobinę poezji?

 

Dziś ponownie sięgam po twórczość pana Grzegorza Kwiatkowskiego, tym razem jest to najnowszy tomik o wdzięcznej (aczkolwiek raczej nieco ironicznej) nazwie Radości. No cóż, podobnie jak w przypadku trylogii Powinni się nie urodzić (o której wkrótce jeszcze wspomnę), nie znajdziemy tutaj zbyt wielu podnoszących na duchu utworów. Zebrane w tym niewielkim tomiku wiersze są wyjątkowo gorzkie i bolesne. Wesoło nie jest, ale przecież nie o to w poezji chodzi. Ma być interesująco i na poziomie, mądrze, ale bez zbędnego patosu. Takie właśnie są Radości. No, może do perfekcji im jeszcze daleko, ale Kwiatkowski jest na dobrej drodze, żeby znaleźć się wśród najlepszych twórców młodego pokolenia (o ile już się tam nie znalazł - nie oszukujmy się, nie jest to aż takie trudne). Kto mi nie wierzy, niech posłucha opinii Filipa Łobodzińskiego (14:23).

 

Obszerniejsze wrażenia z lektury Radości wkrótce.

 

A tak zupełnie przy okazji: 1 października ruszył II etap kampanii „Niektórzy lubią poezję” realizowanej przez Fundację Wisławy Szymborskiej. Może z tej okazji i wy sięgniecie po jakiś tomik? Poezja wcale nie jest trudna i mało zrozumiała, wystarczy tylko trafić na odpowiedniego autora, którego twórczość przypadnie nam do gustu. Skoro mi się to udało, to wy też dacie radę. Poszukacie w internecie, wybierzcie się na spacer do biblioteki lub księgarni. Obojętnie, czy będą to wielcy klasycy czy twórcy współcześni, poezja polska czy zagraniczna, wiersze miłosne czy poezja lingwistyczna - na pewno znajdziecie coś dla siebie.