702 Obserwatorzy
101 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

Dla kogo Nagroda Nobla 2013?

 

Żar leje się z nieba, brak siły na cokolwiek (łącznie z pisaniem recenzji). Nic tylko sączyć kawę schłodzoną kostkami lodu i pogrążyć się w lekturze.

 

Oz wielkim pisarzem jest i od jakiegoś czasu mówi się, że powinien dostać Nobla. Lata mijają, Oz się starzeje, a Nobel wciąż omija go szerokim łukiem. Czy uda się mu w tym roku? Z ciekawości oderwałam się od Scen z życia wiejskiego i sprawdziłam, na kogo w tym roku stawiają bukmacherzy.  Wyniki zaskakujące raczej nie są.

 

Zdecydowanym faworytem jest dość dobrze znany i lubiany w naszym kraju Haruki Murakami, który, o ile pamięć mnie nie myli, nie pojawia się po raz pierwszy na tej liście. Duże szanse ma również Joyce Carol Oates, amerykańska pisarka specjalizująca się w thrillerach i horrorach oraz Węgier Peter Nadas. Co ciekawe, na liście pojawiają się nazwiska dwóch literatów, którzy niedawno ogłosili zakończenie kariery – Philipa Rotha oraz Alice Munro. Znaleźli się tam również, znany z popularnej ostatnio Drogi, czy z zekranizowanego To nie jest kraj dla starych ludzi, Cormac McCarthy, feministyczna Margaret Atwood, autor 49 idzie pod młotek Thomas Pynchon oraz oczywiście Amos Oz. Typowane są również osoby mniej znane w Polsce, jak chociażby pochodzący z Korei Południowej poeta Ko Un, algierska powieściopisarka Assia Djebar, syryjski poeta Adonis (!), czy Włoszka Dacia Maraini.

 

Oczywiście lista nazwisk typowanych jest znacznie dłuższa i czasami pojawiają się na niej dość zaskakujące propozycje. Kto zdobędzie tą zaszczytną nagrodę dowiemy się już/dopiero w październiku. Nie zdziwię się, jeśli kapituła postawi na nazwisko, które nie zostało wymienione powyżej.

A wy kogo typujecie?