702 Obserwatorzy
101 Obserwuję
literatkakawy

Literatka kawy.

Proza, poezja, architektura. Wrażenia z ostatnio przeczytanych książek, garść informacji z rynku wydawniczego oraz okazyjne wynurzenia literaturą inspirowane.

Teraz czytam

Bodo wsrod gwiazd
Anna Mieszkowska
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski, Zbigniew Kadłubek
Przeczytane:: 73/366 stron
Plantageneci. Waleczni królowie, twórcy Anglii
Dan Jones
Przeczytane:: 32/640 stron
Grobowiec Lenina
David Remnick
Przeczytane:: 84/580 stron

Śląski Wawrzyn Literacki 2012

W piątek poznaliśmy wyniki Plebiscytu Czytelników Biblioteki Śląskiej na Książkę Roku 2012. W tym roku Wawrzyn Literacki trafił do Szczepana Twardocha za książkę Morfina. Drugie miejsce zajęły Trociny Krzysztofa Vargi, a trzecie Szopka Zośki Papużanki.

 
Wśród nominowanych znalazły się również następujące pozycje: Niby dziennik ostatni 1981-1987 Zygmunta Mycielskiego, Pióro. Autobiografia literacka Marka Nowakowskiego, Wiersze ponowne Jarosława Zalesińskiego, Unsere Jana Darowskiego,  Kebab Meister Darka Foksa oraz Ze mnie robaka i z robaka wiersze Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej. 
 
Tak, po raz kolejny tryumfuje Morfina. Ta książka to istny fenomen, pojawia się praktycznie na wszystkich listach nominowanych do różnych nagród literackich. Założę się, że we wrześniu znajdzie się wśród 7 wspaniałych pretendentów do zgarnięcia Nike. Jestem tego więcej niż pewna.
 
Cieszy też obecność w pierwszej trójce dwóch innych nominowanych do Nike - Trocin, które w moim osobistym zestawieniu obecnie plasują się na miejscu 4, oraz Szopki, której braku w bibliotekach publicznych nie potrafię zrozumieć.